- Naszym obowiązkiem jest opiekowanie się symbolami przeszłości, którą chcemy zachować dla kolejnych pokoleń - napisała ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska, odnosząc się do paryskich uroczystości ponownego otwarcia katedry Notre Dame. Jak możemy i jak powinniśmy chronić zabytki. Co dziś rozumiemy pod terminem "zabytek"? Z jakich zabytków w Polsce możemy być dumni?
40:56 2024_12_09 19_10_12_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Inwestycje przy obiektach zabytkowych. Jaki jest stan polskich zabytków? (O wszystkim z kulturą/ Dwójka)
Inwestycje w zabytki i dziedzictwo kulturowe
Dotacje i możliwości są ogromne. Sam tylko samorząd województwa mazowieckiego pomógł w tym roku w realizacji aż 5 tysięcy inwestycji. W ramach programu "Mazowsze dla zabytków" ponad 2,7 mln zł dofinansowania trafiło na renowację 24 obiektów zabytkowych z regionu siedleckiego i powiatu mińskiego. Wśród nich znalazły się m.in. renowacja polichromii ściennej we wnętrzu kopuły kościoła pw. św. Jadwigi w Mokobodach, prace remontowo-konserwatorskie w zabytkowym kościele pw. św. Leonarda w Liwie czy remont zabytkowego kościoła pw. św. Walentego i św. Trójcy w Latowiczu.
Czytaj także:
Zabytki, które ucierpiały w powodzi
Jak podaje ministerstwo, w tegorocznej powodzi ucierpiały 451 obiekty wpisane do rejestru zabytków, najwięcej - 227 - z województwa dolnośląskiego. - Konieczne jest zwiększenie budżetów konserwatorskich i środków na zabytki - poinformowało MKiDN. Obecnie zabytki na Dolnym Śląsku oraz na Opolszczyźnie wymagają największego zaangażowania finansowego. "Sto milionów zostawiamy na te zabytki, które będą wybierane w ramach konkursu do rewitalizacji i sto milionów przeznaczyliśmy na zabytki Dolnego Śląska, które ucierpiały w powodzi" - poinformowano.
Obiekty światowego dziedzictwa UNESCO w Polsce.
Nie tylko obiekty...
Rejestr zabytków jest podstawową formą ochrony zabytków i prowadzony jest na podstawie Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 roku (Dz.U. 2003 Nr 162 poz. 1568) oraz Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z 2011 roku w sprawie prowadzenia rejestru zabytków, krajowej, wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem (Dz. U. z 2011 r. nr 113, poz. 661).
Zabytki to jednak nie tylko obiekty, ale również obszary. Ochrona obiektów zabytkowych, które znajdują się na terenie danej gminy, leży po stronie władz lokalnych, samorządu lokalnego.
zabytki w Polsce/ PAP
Wpis do rejestru
Rejestr dla zabytków na terenie województwa prowadzi wojewódzki konserwator zabytków. Wpis do rejestru mogą zainicjować osoby prywatne bądź różnego rodzaju stowarzyszenia. W przypadku, gdy osoba fizyczna chce zgłosić zabytek, który jest umiejscowiony na terenie jej posiadłości, może uzyskać dofinansowanie.
Czytaj także:
***
Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą
Prowadziła: Małgorzata Nieciecka
Goście: Małgorzata Gmiter (autorka publikacji, ekspertka z 40-letnim doświadczeniem w dziedzinie ochrony zabytków), Magdalena Łań (Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków), Łukasz Gazur (zastępca redaktora naczelnego magazynu "Spotkania z Zabytkami")
Data emisji: 9.12.2024
Godz. emisji: 19.10
IAR/zch/pg