Teatr osadzonych. Czy resocjalizacja poprzez sztukę istnieje?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2024 14:39
Nie jest to zjawisko nowe w polskim teatrze, choć w ostatnich latach nieco szerzej dyskutowane i obecne w powszechnej świadomości. W Krzywańcu, gdzie działa Centrum Sztuki Osadzonych, odbył się Festiwal Sztuki Osadzonych. Czy resocjalizacja poprzez sztukę istnieje? Co jest istotą teatru współtworzonego przez osoby osadzone?
Festiwal Sztuki Osadzonych w Zakładzie Karnym w Krzywańcu w 2023 roku.
Festiwal Sztuki Osadzonych w Zakładzie Karnym w Krzywańcu w 2023 roku. Foto: Lech Muszyński/PAP

W zakładzie karnym w Krzywańcu, w ramach pierwszego w Polsce Festiwalu Sztuki Osadzonych więźniowie i byli więźniowie wystąpili na teatralnych deskach. Z kolei w warszawskim Studio Teatr Galeria, w ramach pracy nad przedstawieniem "Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie" w reż. Natalii Korczakowskiej odbył się cykl warsztatów dla osadzonych z udziałem realizatorów spektaklu. 

Posłuchaj
29:33 2024_12_09 22_29_50_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Teatr osadzonych. Czy resocjalizacja poprzez sztukę istnieje? (Rozmowy po zmroku/ Dwójka)

 

Festiwal Sztuki Osadzonych

- Zakład karny w Krzywańcu jest wyjątkowym miejscem jeżeli chodzi o sztukę. Od początku 2022 roku prowadzimy projekt Centrum Sztuki Osadzonych, a w jego ramach grupy teatralne, muzyczne, literackie i radiowe, zarówno męskie jak i żeńskie - powiedział rzecznik prasowy Piotr Hamera. - Do tej pory w działaniach artystycznych wzięło udział ponad 150 osób osadzonych. Widzimy, że to po prostu działa - dodał.

Festiwal był również okazją do oficjalnego otwarcia sali widowiskowej Centrum Sztuki Osadzonych wyremontowanej przez Zakład Karny i doposażonej w ramach projektu specjalnie z myślą o działalności twórczej i artystycznej osadzonych.

Czytaj także:

Centrum Sztuki Osadzonych

Za powstanie Centrum odpowiedzialna jest Agnieszka Bresler. Kiedy okazało się, że na terenie więziennym znajduje się budynek ze sceną widowiskową i z widownią mogącą pomieścić ok. 200 osób, postanowiła przekształcić znajdujący się warsztat w ośrodek. Dziś osadzeni nie tylko angażują się w sztukę, ale też zajmują się obsługa techniczną spektakli.

Resocjalizacja przez sztukę

Specjaliście podkreślają, że sztuka może pomóc w powrocie do społeczeństwa również osobom skazanym za najcięższe przestępstwa.  Przestrzeń resocjalizacji poprzez sztukę pozwala tym ludziom odkryć samych siebie na nowo. Pozwala odkryć w sobie potencjały, o których nie wiedzieli.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Monika Pilch

Data emisji: 9.12.2024

Godz. emisji: 22.30 

PAP/zch/dz

Czytaj także

Listowne ślady po Zbigniewie Herbercie

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2024 07:00
Tematem kolejnej odsłony cyklu "Dlaczego Herbert" była korespondencja poety, eseisty i dramatopisarza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inwestycje przy obiektach zabytkowych. Jaki jest stan polskich zabytków?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2024 12:56
Szereg praktycznych informacji i wskazówek dotyczących inwestycji przy obiektach zabytkowych, w tym zapisy i regulacje prawne, znalazły się w najnowszej publikacji Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków pt. "Inwestycje przy zabytku. Poradnik dla samorządów".
rozwiń zwiń